Drapieżne sikorki

Co w ogóle wchodzi w dietę bogatek? Czy widziałeś kiedyś sikorkę, jedzącą słoninę? Słonina to mięso. Chociaż trudno to sobie wyobrazić, „bogatki leśne”  – w przeciwieństwie do „domowych”,  prowadzą drapieżny styl życia. Zachowanie tych małych ptaszków jest porównywalne do zachowania wielu ptaków szponiastych.


Dieta sikorek bogatek

Wszystkie sikory lubią nasiona, a w lecie przepadają za niektórymi rodzajami jagód, jednak najbardziej lubią rzeczy tłuste – czyli mięso -, a więc rzeczy następujące: robaki (szczególnie larwy chrabąszcza majowego). Jak już mowa o mięsie, to  powiem, że ptaki te wyglądają słodko przy karmniku, ale mają swoją ciemną stronę.

sikory bogatki przy słonine (zród. Wikipedia)
sikory bogatki zajadające się słoniną (źródło: Wikipedia)

Ciemna strona sikorek

Ptaki te wyglądają „nasionkorzernie”, jedząc nasionka słonecznika z karmnika, jednak ich natura to mięsożerstwo szczególnie w lasach i puszczach, np. w puszczy Białowieskiej. Tam martwe zwierzęta od razu obsiadane przez kruki i właśnie sikory bogatki, które cierpliwie czekają, aż większe zwierzęta zabiorą się za skórę i najedzą się i odejdą od mięsa. Wtedy sikory zabierają się do uczty. Czasami jednak drapieżność tych ptaków ukazuje się na wsi lub w mieście, czyli przy karmniku.

Pewien Fiński przyrodnik, Lassi Kujala, zaobserwował atak bogatek na czeczotkę.

Podobno w ten sposób traci życie ponad 20 czeczotek dziennie.


Kliknij na ten tekst, a ujrzysz filmik przedstawiający atak bogatki na czeczotkę. Po upolowaniu czeczotki, sikora wyjada jej mózg.


Jakiś czas po nim, zaobserwowano przypadki, w których te sikory atakowały nietoperze.

Pierwszy biolog natknął  się na taki przypadek w 1996 r. Węgierskiej jaskini w Górach Bukowych

Jednak nie tylko bogatki mają taki styl życia, o nie, inne sikory jak np. modraszka mają bardzo podobny styl… tylko trochę łagodniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarze “Drapieżne sikorki”