Ornitopter – maszyna napędzana ruchami skrzydeł, która wzbiła się w powietrze

mechanizm robota ptaka (źródło: cloudfront.net)
mechanizm robota ptaka (źródło: cloudfront.net)

Co to jest ORNITOPTER

ORNITOPTER-jest to maszyna latająca, w której skrzydła działają tak samo, jak skrzydła ptasie lub innych stworzeń latających. „Ornitopter” został opatentowany pod koniec XIX wieku przez Reubena Jaspera Spadlinga. Zainspirował się on projektem Leonarda da Vinci. Ten zaś najprawdopodobniej zasugerował się mitem o Dedalu i Ikarze. W dzisiejszych czasach wiemy, iż maszyna Reubena nigdy nie uniosłaby się w powietrze. Ornitopter znany jest również pod nazwą „skrzydłowiec”

Śnieżny ptak

Ani wehikuł Leonarda, ani Spadlinga, ani nawet Dedala, nie wzbiłyby się w przestworza.  Istnieje jednak jeden ornitopter, któremu udało się przelecieć 145 m. Był to pierwszy ornitopter napędzany ludzkimi mięśniami, który wzbił się w powietrze. Nazywa się SNOWBIRD (śnieżny ptak). Aby wystartował trzeba go było holować samochodem. Leciał on prawie 20 sekund z prękdością 25 km na godzinę. Ma on rozpiętość skrzydeł 32 m. Ruchy skrzydeł są niewielkie, ale dzięki obliczeniom komputerowym wiadomo, że tyle wystarczy, żeby pojazd wzniósł siebie oraz pilota. Skrzydła są zbudowane z pianki, balsy (bardzo lekkiego drewna) i włókien węglowych. Poruszają się one, kiedy pilot popchnie drążek nogami. Robot został zaprojektowany przez naukowców z uniwersytetu w Toronto.

Snowbird - pierwszy ornitopter napędzany ludzkimi mięśniami
Snowbird – pierwszy ornitopter napędzany ludzkimi mięśniami

Robirdy

Robirdy to także skrzydłowce, ale swoim wyglądem przypominają bardziej ptaki. I do tego właśnie są stworzone. Służą do odstraszania ptaków na lotnisku, aby zapobiec awarii silnika w samolocie spowodowanej przez ptaka. W wielu krajach na lotniskach funkcję tę pełnią jeszcze prawdziwe sokoły wędrowne.

Głowa robirda (źródło: youtube.com)
Głowa robirda (źródło: youtube.com)

Ciekawostki

  • Nazwa „Ornitopter” pochodzi z Greckich słów ornithos – ptak oraz pteron, czyli skrzydło. Jednak słowa zaczynających się na „ornito” jest dużo np. ornitolog, ornitofobia.

Mechanizmy ornitopterów

Ornitoptery odwzorowują ptaki, więc napędzane są ruchami skrzydeł, a skręcają ogonem. Istnieje wiele mechanizmów pozwalających robotowi latać m.in. te na poniższych zdjęciach.

 

Bioniczne ptaki

Po tych wszystkich ornitopterach, od projektu Leonarda da Vinci oraz Reubena Spadlinga poprzez SnowBirda, do nowoczesnych Robirdów  „pracujących” na lotnisku, ludzie pomyśleli: czemu by nie zrobić ornitopterów tak po prostu dla zabawy? I tak powstał Bionic Bird. Ma on 33 cm rozpiętości skrzydeł, a jego skrzydła zrobione są z elastycznego materiału. Ten przedstawiony na poniższym zdjęciu jest nowszą wersją. Bioniczne ptaki były na początku sterowane pilotem, z czasem powstała aplikacja pozwalająca zdalnie sterować robotami telefonem.

bioniczny ptak firmy Avitron
bioniczny ptak firmy Avitron

Firma Bionic Bird stworzyła robo… motyla? O nazwie MetaFly. Lata on również szybko i jest zdalnie sterowany. Jego skrzydła zrobione są z materiału, a stelaż skrzydeł jest sprężysty, więc amortyzuje on zderzenia z wszelkiego rodzaju przedmiotami np. z drzewem.

Bioniczne roboty FESTO

kilka bionicznych robotów z festo (źródło: Festo.com)
kilka bionicznych robotów z festo (źródło: Festo.com)

Jest pewna firma, która oprócz zajmowania się automatyką przemysłową, również zajmuje się bionicznymi robotami. Nazywa się FESTO. Zajmuje się ona nie tylko ornitopterami, ale i innymi zwierzętami jak np. meduzy, kangury, ważki, nietoperze itp. Poruszają się one bardzo realistycznie. Bardzo mi się podobają. Szczególnie BionicOpter, czyli robot ważka. Jest on dosyć sporych rozmiarów (ma on rozmiary prehistorycznej ważki) i ma cztery skrzydła. Mogą się one poruszać do przodu i do tyłu oraz do górę i w dół. Jego ogon jest również ruchomy. Poruszają nim dwa druciki z pamięcią kształtu (shape memory alloys). Głowa poruszana jest w ten sam sposób.

BionicOpter festo w locie (źródło: www.elektroniknet.de)
BionicOpter festo w locie (źródło: www.elektroniknet.de)

Zrób własny ornitopter

Proponuję również zrobić sobie własny ornitopter. Wiąże się to z pewnymi kosztami, bo balsa jest  bardzo lekkim drewnem, ale z tego powodu jest dość droga. Oprócz tego trzeba mieć gumkę modelarską i coś w rodzaju papieru do pieczenia. Jeden ze skrzydłowców DIY nazywa się FreeBird. Instrukcja, jak go zrobić, znajduje się na stronie ornithopter.org, gdzie można ściągnąć plany ornitoptera FreeBird w pdf z wymiarami.

 

mechanizm do skrzydłowca DIY (źródło: sites.google)
mechanizm do skrzydłowca DIY (źródło: sites.google)

 

Podsumowanie

Bardzo lubię ptaki i polubiłem ornitoptery właśnie dla tego, że poruszają się dokładnie tak jak ptaki. W biedniejszych krajach na lotniskach wciąż pracują prawdziwe sokoły, ale uważam, że z czasem na całym świecie mechaniczne drapole  zajmą miejsce żywych ptaków. W przeciwieństwie do żywych sokołów, da się zaprogramować ich lot – trasę ich lotu, oraz obszar, w którym mają nie latać. Może niedługo będą również wystrzeliwane przez maszyny… Pisząc ten artykuł, sporo się dowiedziałem o tych bionicznych robotach i bardzo je polubiłem. Myślę że zainteresowanie robotyką i ornitologią da się właśnie tak połączyć.

SmartBird stworzony przez festo
SmartBird stworzony przez festo (festo.com)

 

Top 5 czworonożne roboty

Dlaczego najbardziej zaawansowane roboty to roboty psy albo bioniczni ludzie? Dlaczego roboty z kołami nie są tak rozwinięte, jak robo psy? Odpowiedź […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.