O mnie

Witam!

Mam na imię Wiktor.

Moją  pasją są ptaki, a szczególnie drapole, najbardziej lubię ptaki sokołowate. Fascynuje mnie ich zachowanie oraz techniki polowania np. krogulec – średni ptak z rodziny jastrzębiowatych – podczas zimowych dni, krząta się koło karmnika czyhając na zajadające się sikory bogatki. Kiedy te, zauważą go, uciekają, a krogulec zapędza je prosto w szybę i wtedy bogatki nie zbyt przyjemnie, kończą swój żywot, plackiem na oknie.

sokół wędrowny w Czempiniu w Stacji badawczej PZŁ
sokół wędrowny w Czempiniu w Stacji badawczej PZŁ

Inny zaś drapieżnik, który nazywa się sokół wędrowny, poluje na gołębie. Podziwiam jego nadzwyczajne prędkości, które rozwija w locie nurkowym. Czasami osiąga prędkość 380 kilometrów na godzinę. Ciekawie również polują orły przednie na żółwie. Dzieje się to na obszarach morza Śródziemnego. Żółwia skorupa jest dość twarda, jednak orzeł ma na to swój sposób. Jego strategia jest taka, że łapie bezbronnego żółwia, który nie ma szansy na ucieczkę, następnie unosi go wysoko w powietrze, po czym zrzuca go na ziemię. Skutki są dla żółwia tragiczne… Młode ptaki obserwują dorosłe i widzą że te porywają żółwia i lecą z nim do góry, a następnie puszczają. Też tak próbują zrobić. Niestety ptaki szponiaste oraz sokoły mają pewien odruch. Gdy trzymają coś w szponach, a to, co trzymają się mocno szarpie, ich szpony się na nim jeszcze bardziej zaciskają (trochę jak lasso), i czasami kończy się to tym, że dają się wciągnąć np. do króliczej nory, gdzie po prostu giną. Z  tego powodu młode lecą do góry puszczają żółwia i… znowu lecą po niego, bo czemu miałyby wypuścić swoją zdobycz. W ostatniej chwili go łapią, lecą w górę i znowu to samo. Dopiero po jakimś czasie uczą się, że ten żółw musi spaść, żeby można było go zjeść.

orzeł przedni
orzeł przedni (fot. własna)

Obserwuję również ptaki wróblowate, w tym sikory. Bardzo mądrymi ptakami są także krukowate. Te naprawdę inteligentne ptaki, rozwinęły zdumiewające techniki, np. do rozłupania orzechów, używają samochodów… Brzmi dziwnie prawda?  Tak właśnie jest! Widząc czerwone światło w mieście, zlatują na drogę i zostawiają orzecha, a następnie uciekają zanim zielone światło nastanie. Wtedy samochody rozjeżdżają orzecha  a wtedy, wraz z nastaniem czerwonych świateł, takie kruki zlatują i zjadają swój „placek”.
Piszę także na tej stronie o zwierzętach prehistorycznych, w tym o dinozaurach – przodkach ptaków.

Zainteresowałem się także bionicznymi robotami. Szczególnie podobają mi się ornitoptery, czyli roboty ptaki. Tworzę również roboty owady np. robota karalucha. Robotami ptakami zainteresowałem się dzięki zwierzętom (ptakom), a owady polubiłem dzięki sześcionożnym robo-owadom. Również polubiłem inne stawonogi dzięki robotom, np. skrzypłocze. Pierwszym robotem wymyślonym przeze mnie był mechaniczny velociraptor. Teraz zrobiłem listę, która ma około 146 gatunków zwierząt, które chcę skonstruować jako bioniczne roboty. Pierwszym moim robotem był niedziałający prototyp robo kraba według mechanizmu strandbeesta Theo Jansena. Następnie stworzyłem robota „półbionicznego”, czyli wibrującego robota żuka.

Prowadzę tą stronę, aby dzielić się moją wiedzą.

Zapraszam do oglądania strony PtasieWiesci.pl

 

Napisz do mnie:

kakadu biała na ręce
kakadu biała stoi na mojej ręce. mimo silnego dzioba, delikatnie wyskubuje nasionka (fot. własna)

 

kowalik w ręce ornitologa
kowalik w ręce ornitologa
Modraszka w ręce ornitologa
Modraszka w ręce ornitologa
perkoz dwuczuby
perkoz dwuczuby
Modraszka złapana w sieć ornitologiczną
Modraszka złapana w sieć ornitologiczną
czeczotka na swoim żerowisku
czeczotka na swoim żerowisku
raróg górski w dniu pokazów sokolniczych
raróg górski w dniu pokazów sokolniczych
bocian biały, szukający żab
bocian biały, szukający żab
kwiczoły bardzo lubią jabłka
kakadu biała na sznurze
kakadu biała na sznurze (fot. własna)

stado gęsi gęgawych
stado gęsi gęgawych

Modraszka zwyczajna bardzo lubi bujać się na kulce i wyjadać nasionka
Modraszka zwyczajna bardzo lubi bujać się na kulce i wyjadać nasionka
rodzik na szklanym stole