ZOO TEAM we Wrocławiu

LOGO ZOO TEAM (źródło: zooteam.pl)

 

agama
agama (źródło: zooteam.pl)

Wystawa ta mieści się na placu Orląt Lwowskich 20A (prawe, od ul. Robotniczej, skrzydło Dworca Świebodzkiego  53-605 Wrocław). Można w niej zobaczyć wiele zwierząt egzotycznych np. gekona, warana, kameleona I różne inne rodzaje jaszczurek, jeże afrykańskie, pająki, skorpiony, które pod wpływem ultrafioletu zmieniają kolor oraz trochę zwierząt domowych takich jak np. króliki, świnki morskie, a nawet szczury. Można spotkać także kota domowego, który uwielbia gonić małą pluszowe myszkę na sznurku.

Ponad 100 zwierząt egzotycznych na wyciągnięcie ręki (motto zoo team)

Na wystawie panuje miła atmosfera, można się dużo dowiedzieć o świecie zwierząt. Kiedy tam byłem, bardzo mi się spodobało to miejsce. Szczególnie spodobało mi się to że mogłem przyjrzeć się szczurowi z bliska. Mogłem go również podotykać, pogłaskać, a nawet przytulić. Szczury to bardzo mądre zwierzęta. Wykazują się one ogromną inteligencją, to też potwierdza fakt iż są one jednymi z najinteligentniejszych zwierząt. Wbrew pozorom są one również bardzo czystymi zwierzętami. Gdy byłem na wystawie, owy szczur cały czas mył się, nawet kiedy właściciel wyjął go z klatki, to próbował uciec będąc głaskanym.

Boa na ręce
Pyton królewski jest dosyć ciężki.

Inne gady, znajdujące się tam to węże. Węże takie jak pyton królewski lub pyton tygrysi, można potrzymać na szyi. Jednak takie węże jak pyton tygrysi są ogromne i nie chodzi o to, że jest bardzo ciężki (chociaż to fakt), ale to, że jest naprawdę szybki i może gdzieś uciec. Są także malutkie węże które są karzełkami, w porównaniu z boa i te wężyki można z łatwością unieść. Niektórzy się trochę boją trzymać węża na szyi, jednak informuję, że nie ma się co bać ponieważ dopóki nie wykonujemy gwałtownych ruchów, węże traktują nas niczym drzewo.

mały wąż na ręce


Ważne informacje:

Czynne:

Codziennie (Od poniedziałku do soboty w godz od 10.00 do 18.00, w niedzielę od 9.00 do 17.00.)

Telefon: 781 324 894

Cennik

wąż z wystawy (źródło: zooteam.pl)
wąż z wystawy (źródło: zooteam.pl)

Ciekawe zwierzęta na wystawie

Heterodon zachodni

heterodon zachodni w akwarium
heterodon zachodni w akwarium. Jego naturalnym środowiskiem jest pustynia dlatego też jego terrarium tak wygląda. Z tego powodu również akwarium, w którym mieszka, nie jest nawilżane wodą.

Jak widać poniżej, heterodony są naprawdę małymi wężami. Długość ich ciała wynosi u dorosłych samców 30-40 cm długości, natomiast u samic przy 35-43 cm. Jest to bardzo mały wąż, którego kolory wahają się od ciemnobrązowego przez intensywnie czerwony. Jeśli czuje się zagrożony na początku głośno syczy, spłaszcza głowę i udaje potężniejszego i większego, niż jest w rzeczywistości, jeśli to nie zadziała, może zacząć uderzać głową w kierunku wroga ale zawsze z zamkniętym pyskiem. Jednak nawet, gdy jest zestresowany, po wzięciu go na ręce, nie ugryzie. Oczywiście i tak nie nakłaniam do tego, żeby brać dzikiego węża na ręce. Kiedy żadne z tych metod nie odstraszają wroga, heterodon kładzie się na grzbiet, otwiera pysk i wypuszcza język i udaje martwego, a wygląda to jakby na prawdę nie żył.

Jak widać, heterodony są naprawdę małymi wężami.
Jak widać, heterodony są naprawdę małymi wężami.

Czy heterodon jest jadowity?

Powszechnie mówi się, że heterodony to węże warunkowo jadowite. Większość ludzi nie widzi żadnej różnicy między tym terminem, a terminem „jadowity”. Natomiast sprawa jest bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje. Temat ten jest dość skomplikowany, więc umieszczam tekst ze strony terrarium.com. „Heterodony posiadają, występujący u połozowatych, gruczoł jadowy duvernoya. Występuje on u połozowatych w trzech rodzajach, w zależności od preferencji konkretnego gatunku co do pożywienia. Trafniejszym jest nazwanie substancji produkowanej przez ten gruczoł cytotoksyczną śliną, niż jadem. Składa się ona z protein, które są tylko jednym ze składników jadu u węży jadowitych. Ślina ta jest dostosowana, w procesie doboru naturalnego, do pokarmu, czyli w przypadku heterodonów – do ropuch.”

Drzewołazy

Drzewołaz gatunku dendrobates leucomelas - drzewołaz żółtopasy Drzewołaz gatunku dendrobates leucomelas – drzewołaz żółtopasy (źródło: www.terrarium.com.pl)

Drzewołazy to malutkie tropikalne żabki, znane z tego, że wydzielane przez nie trujące substancje służyły Indianinom do zatruwania strzał do swoich broni zwanych dmuchawkami jednak po zbadaniu tego dokładnie, naukowcy dowiedli, iż ze 175 gatunków tylko w trzech udokumentowano takie wykorzystanie ich substancji. Bardzo kolorowo ubarwione płazy, w przeciwieństwie do większości żab prowadzą one dzienny tryb życia.

Czy drzewołazy trują?

Malutkie żabki, drzewołazy, w naturze są jadowite, a na wystawie -nie. Pytanie dlaczego? Otóż żyjąc na wolności drzewołazy żywią się jadowitymi mrówkami. Mrówki są trawione, ale trująca substancja zostaje magazynowana i odkładana na skórę tych żabek, a więc one same trucizny nie wydzielają. Odpowiedź na to pytanie jest taka, że na wystawie nie są karmione mrówkami, dlatego nie mają trującej substancji.


Żółwiak chiński

Żółwiak chiński jest dosyć zabawnie wyglądającym żółwiem, który ma śmieszne łapki, zabawną trąbkę na głowie i malutki ogonek. Jest on żółwiem z podrzędu skrytoszyjnych, czyli, w przeciwieństwie do innych wodnych żółwi, potrafi schować szyję. Jest on koloru oliwkowo-zielonego czasami z żółtymi plamami.

Ciekawostka: żółwiak chiński jest jedynym zwierzęciem oddającym mocz otworem gębowym.

Skorupa żółwiaka chińskiego

Inną ciekawostką u tych żółwi jest to, że ich skorupa jest miękka, ponieważ jest zrobiona ze skóry. Kolejną ciekawostką jest to, że kolor żółwia pomaga mu zamaskować się, kiedy ten idzie spać. Żółwiaki robią to tak dobrze, że czasem właściciel wystawy ma kłopoty ze znalezieniem go wśród kamieni. Łatwo wytłumaczyć to przystosowanie. Po prostu kiedy śpi, nie chce być zjedzony przez różne drapieżniki.

Padalec zwyczajny

padalec zwyczajny w swoim naturalnym środowisku
padalec zwyczajny w swoim naturalnym środowisku (źródło: Wikipedia)

Padalec to gatunek beznogiej jaszczurki, której zasięg występowania obejmuje większą część Europy, sięgając Afryki i Azji oraz Alpy. Jego chorwacki krewniak jest nieco większy od polskiego padalca zwyczajnego.

Jak odróżnić padalca od węża?

Padalec przypomina nieco węża i dlatego wiele ludzi myli go z wężem jest jednak jedna cecha, która różni jaszczurki od węży, a mianowicie to, że jaszczurki mrugają a węże – nie. zamiast tego na głowie węży jest coś co można nazwać „okularami”. Są one z  częścią skóry i schodzą razem z wylinką. Nie zaparowują się one dla tego, że mocno przylegają one do oczu. Z tego powodu kiedy węże linieją (zrzucają wylinkę), pod „okularami” tworzy się mleczna wydzielina, pomagająca odseparować wylinkę od węża.

Pyton tygrysi

Zosia (pyton tygrysi) w swoim mieszkaniu
Zosia (pyton tygrysi) w swoim mieszkaniu

Ten gatunek pytona jest olbrzymi i jest to ten sam gatunek węża, którego poszukiwali nad Wisłą. Ten, który mieszka na wystawie, ma długość 4 m i waży 24 kg. węże te żywią się głównie małymi ssakami tj. np. myszami, szczurami, królikami, a nawet mniejszymi ssakami parzystokopytnymi, lub małymi ptakami. Jednak ogólnie zadowala się tym, co upoluje. Na wolności atakuje także młode antylopy. Ten, który mieszka na wystawie, ma na imię Zosia.

Czy węże mają nogi?

Tak! Pewnie sobie myślicie: „Jak to? Przecież węże nie mają nóg!”. Prawda jest nieco inna. Choć trudno je zauważyć, nogi są u węży. Jak najbardziej. Trudno je zauważyć, bo są naprawdę ukryte. Ze skóry węża wystaje malutka końcówka kości piszczelowej, ale szkielet wygląda zupełnie inaczej (zobacz fot.  poniżej).

Węże mają nogi, ale nie aż tak widoczne, jak u innych gadów. Na zdjęciu widać kości piszczelowe
Węże mają nogi, ale nie aż tak widoczne, jak u innych gadów. Na zdjęciu widać kości piszczelowe

Galeria

Zobacz także strony:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.