Archeopteryks

Rząd: archeorypterygiformes

Rodzina: archeopterygidae

Charakterystyka

Zdecydowanie pierwszym i najwcześniejszym ptakiem był Archeopteryks. Był tak wczesnym ptakiem, że aż trudno powiedzieć czy to ptak czy dinozaur…

Jest to wielkości kruka opierzony „dinozauro – ptak”, który miał więcej cech ptaka niż dinozaura np. miał pióra. Cechy dinozaury miał takie że na przykład miał zęby. Wszystko wskazuje na to że był on czarny. Znamy go z odcisków i szkieletów. Jeden z najstarszych odcisków archeopteryksa jest na poniższym zdjęciu. Trafił on do Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.


Ten praptak miał wiele cech dinozaura np. zęby lub charakterystyczny u wielu deinonychozaurów sierpowaty szpon – o wiele większy od dwóch innych – , oraz czwarty palec przeciwstawny.
archeopteryks staje na dwóch łapach
archeopteryks na dwóch łapach

 

 Ciekawostki:

  • Badania nad wiekiem dojrzewania archeopteryksa wykazały, że dorastał w ciągu trzech lat, czyli dużo więcej, niż współczesne ptaki.
  • Dla upamiętnienia archeopteryksa pas planetoid odkryty w 1991 roku został nazwany właśnie nazwą tego dziwnego stworzenia
odcisk archeopteryksa w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie
odcisk archeopteryksa w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

 

Pożywienie

Archeopteryks był drapieżnym stworzeniem i polował na małe gady np. jaszczurki. Polował także na różne małe owady np. żuki, a nawet żaby. Mógł też zjadać wylatującymi na brzeg morza rybami. Czasami wiatr mógł zwiewać archeopteryksy do wody i dlatego ich szczątki się tak dobrze zachowały.

Znamy go jedynie z odcisków i szkieletów. A o to odkryte gatunki:Jednak jest jedno pytanie: czy archeopteryks w ogóle latał… ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.