Sikora bogatka (Parus Major)

Rodzina: sikory

Rząd: wróblowe

 

Głos sikory bogatki

bardzo charakterystyczny głos bogatki
Sikora bogatka podczas wypuszczania.
Bogatka podczas wypuszczania.

Charakterystyka

Długość: 13, 5-15

Jest największą sikorą, to mały zwinny akrobata charakteryzujący się czarną głową z białymi policzkami i jasnożółtym brzuszkiem, a skrzydła są na górnej części ciemnozielone, na dolnej zaś są niebieskie. Samiec różni się od samicy tym, że czarny „krawat” pośrodku brzucha (zaczynający się od głowy), u samca sięga aż do ogona, a u samicy kończy się dopiero w połowie brzucha. Wydaje charakterystyczne dźwięki, które możesz usłyszeć na powyższym nagraniu.

bogatka siedzi na krześle
bogatka na metalowej rurze
bogatka na metalowej rurze
sikora bogatka przy karmniku

Pożywienie

Wszystkie sikory  najbardziej lubią rzeczy tłuste (sikory najczęściej pojawiają się w zimie i zużywają dużą ilość tłuszczu), a więc rzeczy następujące: robaki (szczególnie larwy chrabąszcza majowego) i nasiona (ze słonecznika robi się olej), ale w lecie przepadają za niektórymi rodzajami jagód. Można nasiona wsypać do karmnika (fot. u góry).

sikory bogatki przy słonine (zród. ikipedia)
sikory bogatki przy słoninie (zródło Wikipedia)

Ale… oprócz tego wszystkiego bogatki są mięsożerne. Mogą polować na dużo większe stworzenia, niż tylko jakiś mały chrząszcz. W pewnej jaskini w Węgrzech pewien człowiek zaobserwował atak sikorek na nietoperze, który były zahibernowane na zimę. Podobną sytuację również zaobserwował fiński przyrodnik. Sikora bogatka zabiła i zabrała się do konsumowania czeczotki, czyli trochę mniejszego ptaka wróblowatego. Więcej się dowiesz klikając na zdjęcie obok.

Gniazdo

Gniazdo zakłada w dziupli lub w skrzynce lęgowej.

Jaja

Jaja bogatki są białe, nakrapiane brązowymi plamkami .

Ciekawostki

„Bogatka” oznacza „bogata w kolory”. W porównaniu z bogatką inne sikory m.in. modraszka, sikora uboga i sikora Sosnówka są bledsze.

sikora bogatka w karmniku
sikora bogatka w karmniku

Środowisko sikory bogatki

Ogrody, lasy, parki, jak również zwykłe ogrody. W zimie przylatuje tam, gdzie jest karmnik, chociaż trzeba poczekać po wystawieniu nowego karmnika przez jakiś czas, aż ptaki się zorientują, że tam jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Sikora bogatka (Parus Major)”