Sokół wędrowny (Falco peregrinus)

Rodzina: sokołowate

Rząd: sokołowe

 

Fascynujący drapieżnik

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) drapieżnik z rodziny sokołowatych (Falconidae) to jeden z najszybszych zwierząt świata, jest to mój ulubiony ptak, z dwóch powodów: po pierwsze dlatego że poluje on w ten sposób: spada na swoją ofiarę z prędkością nawet 389 km./godz. miażdżąc jej kark. Jest więc oczywiste że sokół wędrowny jest najszybszym ptakiem świata! Po drugie dla tego że bardzo fascynują mnie ptaki szponiaste szczególnie sokoły ze względu na szybkość, masywność i urodę.

Charakterystyka

długość samca: 38-45 Długość samicy: 46-51

Sokół wędrowny ma smukłą sylwetkę i ostro zakończone skrzydła. Ma też wąski ogon i ostre szpony. Leci szybko machając skrzydłami. A jego siła podczas polowania wzrasta kiedy pikuje. Tułów i wierzch skrzydeł są czarne, prążkowana pierś, szeroki wąs pod okiem, a gardło jest białe.

sokół wędrowny w Czempiniu w Stacji badawczej PZŁ
sokół wędrowny w Czempiniu w Stacji badawczej PZŁ

Pożywienie  sokoła wędrownego 

Sokół wędrowny poluje na mniejsze ptaki, między innymi mewy śmieszki, szpaki, drozdy, zięby, gołębie, czajki, polne kosy, skowronki i sójki. Swoje ofiary łapie w locie. Potrafi też polować na większe ptaki dzięki swojej ogromnej prędkości w locie nurkowym.

Gniazdo

Sokół wędrowny nie buduje gniazda. Zajmuje opuszczone  gniazda innych większych ptaków min. myszołowów, kruków i bielików. Czasami wybierają na miejsce gniazda klify lub  półki skalne. Dla sokołów buduje się także budki lęgowe. Mieszczą się one na wysokich dziesięcio- lub siedemnasto- piętrowych mieszkaniach, a częściej na wieżowcach.

Jaja

Jaja jasnobrązowe bardzo podobne do jaj kury.

Środowisko sokoła wędrownego

Sokół wędrowny czasem mieszka nad morzem na klifach skalnych, czasem zamieszkuje gniazda innych  ptaków w lesie, a czasem w mieście w budce lęgowej.

sokół wędrowny w ośrodku rehabilitacji ptaków drapieżnych na Czantorii
sokół wędrowny w ośrodku rehabilitacji ptaków drapieżnych na Czantorii

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.