Rodzina: sokołowate
Rząd: sokołowe
Fascynujący drapieżnik
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) drapieżnik z rodziny sokołowatych (Falconidae) to jeden z najszybszych zwierząt świata, jest to mój ulubiony ptak, z dwóch powodów: po pierwsze dlatego że poluje on w ten sposób: spada na swoją ofiarę z prędkością nawet 389 km./godz. miażdżąc jej kark. Jest więc oczywiste że sokół wędrowny jest najszybszym ptakiem świata! Po drugie dla tego że bardzo fascynują mnie ptaki szponiaste szczególnie sokoły ze względu na szybkość, masywność i urodę.
Charakterystyka
długość samca: 38-45 Długość samicy: 46-51
Sokół wędrowny ma smukłą sylwetkę i ostro zakończone skrzydła. Ma też wąski ogon i ostre szpony. Leci szybko machając skrzydłami. A jego siła podczas polowania wzrasta kiedy pikuje. Tułów i wierzch skrzydeł są czarne, prążkowana pierś, szeroki wąs pod okiem, a gardło jest białe.

Pożywienie sokoła wędrownego
Sokół wędrowny poluje na mniejsze ptaki, między innymi mewy śmieszki, szpaki, drozdy, zięby, gołębie, czajki, polne kosy, skowronki i sójki. Swoje ofiary łapie w locie. Potrafi też polować na większe ptaki dzięki swojej ogromnej prędkości w locie nurkowym.
Gniazdo
Sokół wędrowny nie buduje gniazda. Zajmuje opuszczone gniazda innych większych ptaków min. myszołowów, kruków i bielików. Czasami wybierają na miejsce gniazda klify lub półki skalne. Dla sokołów buduje się także budki lęgowe. Mieszczą się one na wysokich dziesięcio- lub siedemnasto- piętrowych mieszkaniach, a częściej na wieżowcach.
Jaja
Jaja jasnobrązowe bardzo podobne do jaj kury.
Środowisko sokoła wędrownego
Sokół wędrowny czasem mieszka nad morzem na klifach skalnych, czasem zamieszkuje gniazda innych ptaków w lesie, a czasem w mieście w budce lęgowej.
