Top 5 czworonożne roboty

Dlaczego najbardziej zaawansowane roboty to roboty psy albo bioniczni ludzie? Dlaczego roboty z kołami nie są tak rozwinięte, jak robo psy? Odpowiedź jest prosta – czworonożne zwierzęta najlepiej przystosowały się do środowiska w którym żyją. Nic dziwnego że po tylu latach ewolucji są one dobrze zbudowane do przemieszczania się w różnych terenach np. kozie górskie mają specjalne racice, dzięki którym mogą z łatwością wspinać się po szczytach. Aż trudno sobie wyobrazić robota z gąsienicami przemieszczającego się po stromych wierzchołkach gór. W tym wypadku cztery nogi są niezastąpione. Natomiast przemieszczanie się w błocie z czterema chudymi nogami to nie lada wyczyn. Ale czworonogi dały sobie z tym radę, bo np. hipopotam, który jest typowym ssakiem brodzącym,  jest tak wyważony, że nie wynurza się z wody, ale też nie tonie, bo tylko lekko dotyka dna, więc cztery nogi w tym przypadku również są dobrym sposobem poruszania się.

Oto pięć czworonożnych robotów, które najbardziej mi się spodobały:

5. Spot Mini

robot pies o nazwie "spot mini" (źródło: cyberpunks.com)
robot pies o nazwie „spot mini” (źródło: cyberpunks.com)

Robot „Spot Mini”, zbudowany przez firmę Boston Dynamics, imituje psa. Niektóre wersje Spot Mini mają ruchomą „szyję”,  a na końcu „szyi” mają „głowę”. Roboty te potrafią się podnieść po upadku same się podnoszą, co jest pokazane na poniższym filmie, gdzie robot idzie i poślizguje się na skórkach od bananów, a następnie się podnosi. Na samym początku filmu mężczyzna kopie robo-psa, ale ten utrzymuje równowagę i nie upada. Spot Mini został wprowadzony do sprzedaży w roku 2019. Ten robot ma wielkie umiejętności, ale jego maksymalna prędkość to 1.6 m/s. Biegnie najdłużej 90 min. Spot Mini ma kamerę, której pole widzenia wynosi 360°.

 

4.AlienGo

Chiński robot pies "AlienGo" (źródło:worldrobotconference.com)
Chiński robot pies „AlienGo” (źródło:worldrobotconference.com)

Chińska firma Unitree Robotics zbudowała robota psa podobnego do Spota Mini. Robot nazywa się AlienGo i jest wielkim konkurentem amerykańskiego Spota, jeśli chodzi o umiejętności. AlienGo potrafi zrobić salto do tyłu i porusza się podobnie do Spota Mini. robot jest mniejszy i lżejszy od Spota, ale oba roboty radzą sobie doskonale w trudnych zadaniach.

3.SpaceBok

spacebok (źródło: newatlas.com)
spacebok (źródło: newatlas.com)

SpaceBok to robot pies, który jest stworzony do eksploracji kosmosu. SpaceBok jest stworzony do wysokich skoków w małej grawitacji. Potrafi on także chodzić, całkiem szybko. Robot jest zdalnie sterowany i ludzie planują go wysłać w kosmos. W poniższym filmie można zobaczyć animację SpaceBoka na Marsie. Skacze on na wysokość dwóch metrów w małej grawitacji, ale u nas, na Ziemi jego skoki są niższe, ponieważ mamy dość duże przyciąganie ziemskie. Skakanie jest najlepszym sposobem poruszania się w kosmosie (oprócz jeżdżenia) dlatego właśnie SpaceBok skacze.

 

2.ANYmal

robot ANYmal (źródło: robots.ieee.org)
robot ANYmal B (źródło: robots.ieee.org)

Robot ANYmal C skonstruowany w ETH Zurich (tak jak wcześniejszy SpaceBok) przez firmę ANYbotics w Szwajcarii i tak jak Spot Mini lub AlienGo zna kilka sztuczek. ANYmal jest autonomicznym, czworonożnym robotem psem. Robot waży 30 kg a jego prędkość to 1 m/s. Potrafi się poruszać we wszystkich kierunkach. ANYmal jest odporny na wodę i na dym. Jest on stworzony do różnych misji (dane z podanej poniżej strony internetowej, o tym robocie). Więcej o robocie ANYmal C dowiesz się tutaj: www.anybotics.com.

1.MIT robot gepard

Ten robot może nie jest najbardziej bionicznym robotem z tych wszystkich podanych wyżej. Co prawda, nie jest taki chudy, jak AlienGo, ale biega, jak prawdziwy gepard. Ale w przeciwieństwie do Spota Mini poruszającego się z prędkością 1.6 m/s, robot gepard zrobiony przez MIT zasuwa z prędkością 22 km/h, ale nie dość tego, potrafi przeskakiwać przez całkiem wysokie przeszkody, co już jest wyczynem, a przynajmniej robienie tego w trakcie biegu. A cała ta sprawność biegania robo-geparda polega na tym, że jego nogi nie są poruszane osobnymi serwami (czyli takimi specjalnymi silnikami, które się przekręcają na boki), tylko całym mechanizmem napędzanym dużo mniejszą ilością silników. Te podwójne „kości” w jego nogach powodują, że może się on sprawnie ruszać dzięki takiemu mechanizmowi:

zrobiona przeze mnie animacja pokazuje, że kość poruszana dwiema równoległymi, zawsze będzie w pionie, co się odnosi do mechanizmu robota geparda z MIT
zrobiona przeze mnie animacja pokazuje, że kość poruszana dwiema równoległymi, zawsze będzie w pionie, co się odnosi do mechanizmu robota geparda z MIT

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł. Napisz komentarz o innych robotach psach, które mógłbym tu opisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.