Przyjmijmy ptaki na wiosnę do naszych ogrodów!

Już jest wiosna i warto by było luksusowo przyjąć ptaki, aby dobrze się czuły w naszych ogrodach!

Zróbmy ptakom wygodny ogród, aby je dobrze przyjąć.

Jak napisałem poniżej, nie powinniśmy karmić ptaków po skończeniu mrozów, dlatego na wiosnę zdejmij wszystkie karmniki dla ptaków. O tej porze roku ptaki mają tyle wokół siebie pożywienia, że sztuczne dokarmianie ich tylko uzależnia je od siebie. Bo można też karmić ptaki „naturalnie”, czyli niebezpośrednio – np. sadząc rośliny, którymi się żywią. Można też nie kosić całkowicie trawy z kwiatami takimi, jak mniszek lekarski (zwany też mleczem). A przynajmniej można zostawić mały obszar, w którym kwiaty te mogą rosnąć. Jeżeli pozwolisz takiemu mniszkowi rosnąć, w lecie będziesz miał na ogrodzie wiele czeczotek. Nawet chwasty takie jak oset są bardzo mile widziane przez szczygły – bardzo kolorowe ptaki wielkości wróbla. Więcej o ogrodzie przyjaznym ptakom możesz przeczytać w artykule „10 prostych sposobów, jak pomóc ptakom„.

Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski

Najbardziej znane ptaki, które przylatują na wiosnę to np. bocian, albo jaskółka. Ale na przykład, czy wiesz, że myszołowy (a przynajmniej niektóre) zimują we wschodnich częściach Niemiec i wracają do Polski całkiem wcześnie? No dobra, wiesz, bo właśnie to przeczytałeś. A WIEDZIAŁEŚ, że krętogłów odlatuje na zimę z Polski? Jeżeli w ogóle wiedziałeś, co to jest krętogłów mogłeś to wiedzieć, ale wracając do tematu – oto najciekawsze ptaki wracające do Polski, o których mogłeś nie wiedzieć:

1. Kwiczoł

To taki ptak wielkości kosa. Ma szaroniebieską głowę, brązowy tułów i biało-cętkowany brzuch. Podobno, zimuje w południowej i zachodniej Europie, północnej Afryce oraz w Azji Południowo-Zachodniej. Jeżeli to prawda, to oznacza to, że bardzo wcześnie wraca, ponieważ już w środku zimy można zobaczyć wielkie stada kwiczołów latające nad drzewami.

2. Krętogłów

W związku z tym, że jest to pierwsza wzmianka o krętogłowie na tym blogu, przedstawię go pokrótce. Krętogłów jest dzięciołem, który się mocno wyróżnia spośród innych dzięciołów. Jego ogon jest giętki – w przeciwieństwie do reszty dzięciołów. One używają go do wspinaczki po drzewach, gdzie pełni rolę podpórki. Ponadto krętogłów nie tłucze dziobem w drzewo, bo też nie musi. Nie żywi się bowiem tłustymi larwami z drzew, tylko mrówkami, które zbiera obślizgłym językiem. Co prawda niektóre dzięcioły również to robią, ale wszystkie mają w nazwie „dzięcioł”… no oprócz krętogłowa. Popularne są także dźwięki wydawane przez dzięcioły. Przypominają trochę dźwięki jakiegoś drapola, np. jastrzębia. A krętogłów oczywiście wydaje dźwięki wściekłego jadowitego węża. To, co naprawdę jednak spowodowało, że tu się znalazł to to, że migruje. Jak się można było domyślić, robi to jako jedyny dzięcioł (no przecież żaden normalny dzięcioł nie zawracałby sobie głowy jakimiś migracjami). I kiedy zwykłe dzięcioły prowadzą zwykłe życie w Polsce, krętogłów opala się nad Nilem w Afryce niedaleko Sahary…

3. Czajka

„Czajka” to bardzo znana nazwa ptaka, powstało też parę wierszy o czajce. Jednak mało kto zna ptaka osobiście. Ja natknąłem się na czajki przypadkowo przy pewnym punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (jest tam obok park krajobrazowy), gdzie na łące latały i wykonywały akrobatyczne ruchy. Temu, kto nie widział lotu godowego czajki gorąco polecam zobaczenie go. Czajka wraca na wiosnę do Polski w lutym i marcu, czyli całkiem wcześnie. Warto wybrać się wtedy na pobliskie podmokłe łąki, żeby zobaczyć ich akrobatyczny lot.

bocian biały, szukający pożywienia

4. Bocian biały

Bociana większość Polaków, jak i innych ludzi dobrze zna, bocian jest symbolem miłości, a nawet trochę symbolem Polski. Link, do którego prowadzi nagłówek przekierowuje do mojego osobnego artykułu o bocianach. Przeciętny bocian, jak wiadomo, wraca do Polski gdzieś w połowie kwietnia, chociaż zdarzają się takie, co wracają już na początku marca, a jak wiadomo, będzie takich więcej, bo zima kończy się coraz szybciej, a niekiedy jest tak ciepła, że niektóre ptaki zostają w Polsce.

żona bardzo elegancko pozuje na swoim miejscu

5. Żołna

Żołna to taki ładny ptak, który jest okropnie kolorowy. Jest ona jednym z najbardziej kolorowych ptaków Polski. Przylatują z powrotem do Polski strasznie późno – w połowie maja. Na tego ptaka również natknąłem się przez przypadek, ponieważ w pewnej małej górce na nieużywanym polu zamieszkało całe stado żołn. Porobiłem im kilka zdjęć, ale, że żołny były daleko, to i zdjęcia nie wyszły dobrze. To zdjęcie żołny obok nie jest jednym z nich, ale mam nadzieję, że wkrótce uda mi się zrobić lepsze zdjęcia.

Te pięć gatunków ptaków opisanych powyżej to te chyba najmniej znane (oprócz bociana, oczywiście), resztę ptasich imigrantów większość ludzi zna. Chodzi mi o takie, jak kukułka, jerzyk, jaskółka itp. Dlatego czytaj dalej.

Zróbmy im budkę lęgową!

Jeżeli chcesz zrobić ptakom budkę, w której będą mogły mieszkać i zabijać twoich największych wrogów (komary), to świetnie się składa, bo właśnie czytasz o tym tekst! Wejdź na ten link, który prowadzi, do mojego osobnego artykułu o tym. Jest świetny! Ale tutaj napiszę od razu, że nie możesz sobie wymyślić jakiejś dziwacznej budki lęgowej i byle ptak w niej zamieszka. Nie jest tak, bowiem każdy ptak ma swoje preferencje dotyczące tego. I to jest kolejny dowód na to, że musisz zobaczyć ten artykuł. Koniecznie na to wejdź!

Przestańże karmić ptaki

Generalnie chodzi tutaj o to, że nie powinno się karmić ptaków na wiosnę. Jeżeli mrozy czy śnieg się skończą, to zdejmij wszystkie karmniki. Bo na zimę ptaki mogą mieć trudności ze zdobyciem wystarczającej ilości tłuszczu, ale na wiosnę, kiedy wszystkie larwy zaczynają działać, ptaki mają tyle jedzenia, że wystawianie karmnika jest tylko zmniejszaniem ich samodzielności.

Cała prawda o podlotach

Młode jeszcze nie opierzone ptaki zwane podlotami, opuszczają gniazdo, a ludzie uważają że koniecznie trzeba im pomóc. Można powiedzieć że są to ptasi porywacze. Jednak nie ma takiej potrzeby – rodzice zawsze obserwują swoje młode. Niekiedy nawet ludzie zabierając do domu ptaki takie, jak kawki okropnie je krzywdzą. Kawki mają bowiem ścisłą hierarchię i odchowana przez ludzi kawka, a potem wypuszczona na wolność może zostać „kawczym bezdomnym” albo w ogóle zostać porzucona przez inne kawki.

Pomóżmy naukowcom na wiosnę!

Jak już napisałem wyżej, wiele podlotów ginie na wiosnę, właśnie przez ludzi, którzy je „ratują”. I z tego (i innego) powodu powstała akcja o nazwie „Spring Alive”, która pomaga naukowcom badać zachowania ptaków. A wszystkie obserwacje dostarczające informacje dla naukowców są dostarczane przez ludzi. Wystarczy tylko wejść na stronę springalive.net, aby zgłosić obserwację jednego z siedmiu ptaków, które naukowcy obrali za cel. A są to: kukułka, żołna, jaskółka dymówka, brzegówka, kukułka, sieweczka obrożna i bocian biały. Jeżeli zobaczysz takiego ptaka, wejdź jak najszybciej na springalive.net i zgłoś swoją obserwację. Pomożesz w ten sposób naukowcom w ustalaniu wielu informacji o wędrówkach tych ptasich kręgowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.