Rodzina: wróblowe
Rząd: wróblowate
Charakterystyka
Wierzch głowy mazurka jest brązowy, czarny „podbródek” pod dziobem, wokół szyi biała obroża, brzuch też biały. Czarna plamka na policzku. Bardzo podobny do wróbla.
Pożywienie
Różne nasiona, na wiosnę – małe owady. Generalnie nie jest wybredny. Może zjadać też większość rzeczy z karmnika, ale przy karmniku wiszącym (co osobiście o wiele bardziej zalecam) woli zjadać z ziemi to, co spadło sikorom.
Gniazdo
Zamieszkuje skrzynki lęgowe, dziuple drzew, a czasem sam buduje własne gniazdo. Buduje je z różnorodnego materiału i wyściela je piórkami, czasem dodaje do niego młode liście. A czasem w zimie, kiedy jaskółki opuszczą swoje gniazda mazurki je przejmują (fot. pod spodem).
Jaja
Białe jaja gęsto nakrapiane na brązowo. Całkiem nieduże.
Ciekawostki
Mazurek jest często mylony z wróblem, ale mazurka odróżnia od wróbla czarny „kleks” na policzku. Dlatego zapamiętaj sobie:
Wróbel VS mazurek
Wróbel jest mniej płochliwy i można go spotkać w mieście, rzadziej w ogrodzie. Jest szarobrązowy.
Mazurek z kolei ma charakterystyczną czarną kropę na policzku, i jeżeli spotkasz takiego ptaka w ogrodzie, to jest większa szansa, że to właśnie mazurek. W mieście się ukrywa.
Środowisko mazurka
Lasy, parki, ogrody i miasta. Ten mały ptak jest trochę bardziej płochliwy, niż jego krewniak – wróbel, ale coraz częściej można go spotkać w miastach. Jeśli już ma mieszkać w mieście, to preferuje ogrody i parki. Częściej można go jednak spotkać poza miastem. Właśnie dlatego bardzo często przylatuje na mój ogród.