Mazurek (Passer Montanus)

Rodzina: wróblowe

Rząd: wróblowate

Charakterystyka

Wierzch głowy mazurka jest brązowy, czarny „podbródek” pod dziobem, wokół szyi biała obroża, brzuch też biały. Czarna plamka na policzku. Bardzo podobny do wróbla.

mazurek w karmniku
mazurek w karmniku. I to źle, bo ten typ karmnika jest niezbyt dobry. No a więcej na linku do którego prowadzi kliknięcie tego zdjęcia.

Pożywienie

Różne nasiona, na wiosnę – małe owady. Generalnie nie jest wybredny. Może zjadać też większość rzeczy z karmnika, ale przy karmniku wiszącym (co osobiście o wiele bardziej zalecam) woli zjadać z ziemi to, co spadło sikorom.

Gniazdo

Zamieszkuje skrzynki lęgowe, dziuple drzew, a czasem sam buduje własne gniazdo. Buduje je z różnorodnego materiału i wyściela je piórkami, czasem dodaje do niego młode liście. A czasem w zimie, kiedy jaskółki opuszczą swoje gniazda mazurki je przejmują (fot. pod spodem).

Mazurek w jaskułczm gnieżdzie
Mazurek w jaskółczym gnieździe
głowa mazurka
to zdjęcie karmnika dla ptaków jest tak skadrowane i pod takim kątem, że zupełnym przypadkiem na pierwszym planie widać mazurka…

Jaja

Białe jaja gęsto nakrapiane na brązowo. Całkiem nieduże.

Ciekawostki

Mazurek jest często mylony z wróblem, ale mazurka odróżnia od wróbla czarny „kleks” na policzku. Dlatego zapamiętaj sobie:

Wróbel VS mazurek

Wróbel jest mniej płochliwy i można go spotkać w mieście, rzadziej w ogrodzie. Jest szarobrązowy.

Mazurek z kolei ma charakterystyczną czarną kropę na policzku, i jeżeli spotkasz takiego ptaka w ogrodzie, to jest większa szansa, że to właśnie mazurek. W mieście się ukrywa.

 Środowisko mazurka

Lasy, parki, ogrody i miasta. Ten mały ptak jest trochę bardziej płochliwy, niż jego krewniak – wróbel, ale coraz częściej można go spotkać w miastach. Jeśli już ma mieszkać w mieście, to preferuje ogrody i parki. Częściej można go jednak spotkać poza miastem. Właśnie dlatego bardzo często przylatuje na mój ogród.

 

Mazurek stoi na bramie. Jak widać po tle – dzieje się to gdzieś na w trakcie wczesnego lata.

 

mazurek zwyczajny szukający pożywienia w ziemi (też na moim ogródku)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.