Budki lęgowe dla ptaków

Jaki ptak, taka budka lęgowa

Są różne rodzaje budek lęgowych dla ptaków (inaczej skrzynek lęgowych). Każdy gatunek ptaka potrzebuje inną budkę dla ptaków, np. muchołówki przepadają za półotwartymi skrzynkami lęgowymi, by widzieć co się dzieje wokół nich kiedy wysiadują jaja.

Budka dla ptaków półotwarta
półotwarta skrzynka lęgowa dla muchołówek

Niektóre leśne ptaki np. sikora bogatka, sikora modra, pełzacze i kowaliki wolą zamknięte skrzynki lęgowe:

Budka legowa dla sikor
Zamknięta budka lęgowa dla sikor. Źródło: użytk.  studio10oxford @Pinterest

Skrzynki lęgowe są także dla innych ptaków np. dla jerzyków, pełzaczy, jaskółek, a nawet dla sów. Niektórym ptakom wystarczy tylko wybudować początek, coś co same dokończą na przykład bocianowi, który nie zamieszkuje budek dla ptaków- można zrobić dla niego specjalną platformę, na której sam wybuduje gniazdo.

Warto wiedzieć

Kiedy niektóre ptaki opuszczają skrzynki lęgowe, a powracają następnego roku, trzeba zająć się skrzynkami. M.in. z takiej budki należy zabrać tegoroczne gniazdo, bo jej mieszkańcy po powrocie uwiją nowe, świeższe. Dwa gniazda, (jedno na drugim) spiętrzą się i dosięgną aż do dziurki wejściowej. Większym drapieżnikom będzie łatwiej skraść jaja.

Gdzie je umieszczać?

Wszystko zależy od gatunku, jaki zamieszkuje daną budkę, na przykład budki zamknięte, zawieszone w lesie zwabią sikory, pełzacze i kowaliki, jednak sikory gniazdują także w sadach lub ogrodach. W ogrodach gniazdują też muchołówki M.in. rudziki, kopciuszki i pleszki. Budki dla nich powinny być ukryte ze względu na większy otwór wlotowy.

Budki dla sokoła wędrownego

Są też większe skrzynki lęgowe dla większych ptaków na przykład dla sokoła wędrownego. Skrzynki sokoła wędrownego są zawieszone bardzo wysoko najczęściej na kilkunasto -piętrowych wieżowcach. Do takich budek dodaje się kamerę na zewnątrz i wewnątrz. Wtedy można podglądać te sokoły wędrowne na żywo.

sokół wędrowny w budce lęgowej PKN Orlen
sokół wędrowny na podeście PKN Orlen

Inne sokoły także zamieszkują budki lęgowe np. pustułka i raróg.

 

 

Budki dla wróblowatych

Budki te dobrze odpowiednio dostosować do ptaka. Jak już wspomniałem, każdy ptak ma inne zapotrzebowania. Więcej o tym jakie wróblowe najczęściej spotkasz i gdzie je znajdziesz na „Gzie je umieszczać?

 

Budki dla dzięciołów

Budki dla dzięciołów, nazywane są sztucznymi dziuplami, ponieważ odwzorowują prawdziwą dziuplę.

Zwabisz także kowaliki i sikory.

 

Budki dla jerzyków

Spotkasz je w mieście. Są to prostokątne budki z dziurką po boku. Ptaki te są cenione w miastach ponieważ żywią się komarami. Ludzie budują im nawet wieże, których budowa przedstawiona jest na poniższym obrazku.

wieża z wieloma budkami lęgowymi dla jerzyków
wieża z wieloma budkami lęgowymi dla jerzyków (źródło: Wikipedia.org)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.