10 prostych sposobów, jak pomóc ptakom

Na świecie istnieje ok. 9 000 gatunków ptaków, a mimo to wciąż ciągle wymierają z powodu licznych przyczyn. Większość tych przyczyn jest spowodowana przez ludzi. Ludzie zorientowali się, co zrobili, ale chyba trochę za późno, bo niektóre ptaki takie jak: dodo, moa, orzeł haasta albo aepiornis zdążyły już wyginąć. Jeśli kochasz przyrodę i chcesz pomóc ptakom, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim dużo przydatnych informacji o tym, jak to zrobić.

1. Załóż karmnik dla ptaków.

Modraszka zwyczajna bardzo lubi bujać się na kulce i wyjadać nasionka
Modraszka zwyczajna bardzo lubi bujać się na kulce i wyjadać nasionka

Jest kilka rodzajów karmników dla ptaków. Rodzaj karmnika i to, co w nim się znajduje, zależy, od tego jakie występują w danym miejscu ptaki. Jednak większość ptaków da się zwabić słonecznikiem.

Więcej na: pora na ptasią zimę!

 

2. Zrób ptakom „poidełko”.

Sokół wędrowny w trakcie kąpieli
Sokół wędrowny w trakcie kąpieli (źródło: giphy.com)

Poidełkiem może być w miarę płytki pojemnik. Może to być również zwykła czysta  i pusta kuweta, do której należy nalać czystą wodę. Dla ptaków jest  bardzo ważne, aby w czasie lata i sezonu lęgowego ich organizm był nawodniony. Można kupić poidła na kolumnach i to jest dobry pomył, bo podczas kąpieli w poidle, znajdującym się na poziomie ziemi, ptaki są narażone na ataki drapieżnych ssaków takich jak koty.  Warto więc własnoręcznie robione poidła również umieścić na czymś, co utrudnia kotom dostęp do ptaków.

 

3. Montujemy budki dla ptaków.

Bogatka przy budce lęgowej
Bogatka przy budce lęgowej

Różne budki lęgowe zwabią różne ptaki. Od Ciebie zależy, jakie ptaki będą się u Ciebie gnieździły. Budka lęgowa może być domem nie tylko dla ptaków, ale i dla nietoperzy i owadów.

Więcej na: budki lęgowe dla ptaków

 

4. Chroń podloty.

podlot wróbla
podlot wróbla

Nieopierzone, młode ptaki zwane podlotami, po jakimś czasie opuszczają swoje gniazdo. Dużo ludzi myśli, że wypadły z gniazda i są narażone na ataki drapieżników. Mylą się jednak. Podloty robią to celowo z kilku powodów: po pierwsze – uciekają przed drapieżnikami, które ich właśnie szukają w gnieździe. Po drugie poza gniazdem uczą się samodzielności. Warto więc nie ruszać podlota nawet, jeśli wygląda bezbronnie.

Więcej na: akcja „Spring Alive

5. Chroń ptaki przed kotami.

kot skradający się żeby zaatakować srokę
kot skradający się żeby zaatakować srokę (źródło: live.staticflickr.com)

Jedną z największych przyczyn śmierci ptaków są domowe koty. Są bardzo pospolite i wypuszczone na „samowolny spacer”, chwytają gryzonie i ptaki. Czasami tylko dla zabawy. Są one nienaturalną przyczyną znaczącego zmniejszenia liczebności niektórych gatunków ptaków. Najlepiej, aby kot został w domu, a jeśli che wyjść na spacer, najlepiej zrobić to tak, aby mieć kontrolę nad zwierzęciem. Ilustracja pod spodem przedstawia statystyki o nienaturalnych przyczynach śmierci ptaków.

wykres przyczyn śmierci ptaków. Jak widać koty są prawie największą przyczyną śmierci ptaków.
Wykres przyczyn śmierci ptaków. Jak widać koty są prawie największą przyczyną śmierci ptaków.

6. Zrób okna przyjazne ptakom

piórka na sznurku są bardzo skuteczną ochroną dla ptaków
piórka na sznurku są bardzo skuteczną ochroną dla ptaków (źródło:mommashomestore.com)

Ptaki giną z wielu powodów np. z powodu zatrucia ściekami albo ropą wylaną do wody, mogą też zginąć z powodu kolizji samochodowych, ale największą przyczyną śmierci ptaków są okna. Na wykresie powyżej widać że szyby, czyli okna w budynkach i samochodowe, ekrany dźwiękochłonne, wiaty przystankowe i inne szklane powierzchnie niewidoczne dla ptaków są dla nich zabójcze. Szacuje się, w Ameryce Północnej, w ciągu roku ginie aż 950 000 000 ptaków, czyli prawie miliard rocznie! To bardzo duże liczby, więc jeśli chcesz przyczynić się do ochrony ptaków przed szklanymi pułapkami, kliknij na ten link, albo na link powyżej, gdzie opisałem, jak to zrobić.

7. Zbuduj platformę na bocianie gniazdo

Ludzie ścinają drzewa, dla wielu powodów, ale skutkiem tego zmniejszona ilość miejsc na atrakcyjnych dla bocianów białych. Ludzie postanowili naprawić to, co zrobili bocianom budując im platformy na wysokich słupach. Dzięki temu boćki mogą sobie na tym wybudować gniazdo. Mieszkańcy Podlasia zainwestowali w ochronę tego wielkiego ptaka. Teraz miejscowość o nazwie Pentowo, dostało tytuł: Europejska bociania wioska.

Więcej na: bocianopedia.pl/gdzie-zalozyc-gniazdo

8. Zbieraj sznurki, chroń bociany

logo akcji "zbieraj sznurki, chroń bociany" (www.dolinalachy.pl)
logo akcji „zbieraj sznurki, chroń bociany” (www.dolinalachy.pl)
Bociany Białe szukające pożywienia
Bociany Białe szukające pożywienia

Bociany, tak jak inne ptaki używają do robienia gniazda tego, co znajdą na polach, w tym sztuczne materiały,t.j. sznurki, które są głównym zagrożeniem dla młodych bocianów. Zaplątują się w nie i nie mogą wylecieć z gniazda. Powstała akcja pod tytułem: Zbieraj Sznurki, Chroń Bociany stworzona przez fundacje pro natura.  Akcję wspiera Grupa Energa. Akcja ma na celu ratowanie młodych bocianów białych przed zaplątaniem się w sznurek, który jego rodzice użyli do budowy gniazda. Dlatego kiedy jesteś na spacerze, warto pomyśleć o bocianach – kiedy widzisz leżący na trawie sznurek lepiej zrobić z nim coś, zanim znajdzie go pan bocian (samce bocianów przylatują do Polski wcześniej niż samice i budują gniazdo. Dopiero potem przylatują samice i razem z samcami wykonują gody). Pomyśl o tym. Każdy zebrany sznurek może uratować dużo piskląt.

9. Nie puszczaj fajerwerków, RATUJ ptaki!

kolorowe fajerwerki
fajerwerki (źródło: sputniknews.com)

Gdy stary rok się kończy i zaczyna się nowy, dużo ludzi świętuje to puszczając fajerwerki. O północy niebo rozświetla całe mnóstwo kolorowych petard. Jest to bardzo ładny widok, ale pomyślmy o ptakach. Kiedy ptaki – takie jak sowy – lecą w nocy, huk i błyski petard dezorientują je tak, że ogłuszone albo oślepione ptaki, spadają na ziemię. Czasami zdarza się nawet, że petarda trafi ptaka!!! Nawet dla siedzącego w gnieździe ptaka jest to straszne przeżycie. W 2011 roku zginęło około 200 kosów, a rok wcześniej – ponad 5000. Więc jeśli po przeczytaniu tego artykułu każdy czytelnik przestanie strzelać fajerwerkami, będą większe szanse, że nasi skrzydlaci sąsiedzi będą również się cieszyli na nowy rok.

10. Zrób ogród przyjazny ptakom

Wszystkie te ptaki powyżej to ptaki uchwycone na moim ogródku. Jak widać jest na nim dużo życia.

Ogród przyjazny ptakom to połączenie większości podanych powyżej przykładów, czyli m.in. budki lęgowej dla ptaków, karmnika, poidełka, platformy dla bociana i zrobienie okien, które nie szkodzą ptakom, ale również posadzenie kilku gatunków drzew albo nabicie jabłka na płot.

Sadząc żołędzie zwabisz sójki, jeśli posadzisz jarzębinę, jest duże prawdopodobieństwo, że w Twoim ogrodzie będzie dużo kosów, kwiczołów oraz jemiołuszki, które pałaszują jarzębinę, że aż im się uszy trzęsą. Pozwalając mniszkowi lekarskiemu swobodnie rosnąć, w lecie przylecą na twój ogród czeczotki i makolągwy, a kiedy Twoim ogrodzie wyrośnie oset, niebawem mogą przylecieć i szczygły. Są to kolorowe ptaki wielkości wróbla, które bardzo ładnie śpiewają i bardzo ładnie wyglądają podczas posiłku. Są po prostu fotogeniczne.

szczygieł żywiący się chwastem
szczygieł żywiący się chwastem
szczygieł je mniszek lekarski
szczygieł je mniszek lekarski

Jeśli na wiosnę Chcesz mieć pod dachem jaskółki, proponuję wybudować im sztuczne gniazdo. Oto przydatne linki, jak to zrobić:

http://www.ekowyspa.eu/budki-budynek-jaskolki.php

https://www.mkwpracownia.pl/gniazda-i-polki-legowe-dla-jaskolek

Jeśli jednak nie masz ochoty robić tego samemu, a chcesz mieć na wiosnę jaskółki, zrób im kałużę, z której będą mogły zbierać błoto – resztę zrobią same…

Kiedy zrobisz stertę chrustu, istnieje prawdopodobieństwo że zrobi tam gniazdko srzyżyk – malutki brązowy ptaszek ze stale zadartym do góry ogonkiem.

Mieszkasz w bloku? Nic nie szkodzi – zrób balkon przyjazny ptakom!

balkon przyjazny ptakom
balkon przyjazny ptakom (źródło: agrosklep.pl)
  • W tym celu tak, jak wcześniej pisałem, dobrze zrobić ptakom poidło
  • Posadź kilka gatunków roślin m.in. szczaw, oset albo – jeśli wszystko ci na to pozwala – rośliny pnące takie jak winobluszcz, bluszcz pospolity.
  • W zimie zrób karmnik dla ptaków. Ważna zasada: zacznij dokarmiać ptaki kiedy zacznie się śnieg albo mrozy. Ale jeśli już zaczniesz – rób to póki mrozy nie ustaną. Ważne jest, żeby dokarmiać ptaki regularnie.
  • Zamontuj budkę lęgową – sikory można spotkać nawet w mieście. Skoro już są dokarmiane, czemu nie zrobić im budki lęgowej- będzie wtedy cały rok.
Kopciuszek
Kopciuszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “10 prostych sposobów, jak pomóc ptakom”