TOP 5 biologicznych pytań, na które naukowcy nie znają odpowiedzi

Ten artykuł ma formę listy, w której napisałem kilka niewyjaśnionych zagadnień z dziedziny biologii. Możesz z niej skorzystać, jak z przewodnika. Jeśli Cię zainteresuje jakieś zagadnienie, możesz spróbować zbadać je samemu. A jeżeli to zrobisz, uprzedzisz naukowców! Więc warto się temu bliżej przyjrzeć.

UWAGA!!

Jeżeli naprawdę wciągnie cię jakieś pytanie, na które jeszcze nie odkryto odpowiedzi i zechcesz znaleźć na nie odpowiedź, po prostu kliknij na okienko „pomoc” przy jakimś opisie i wyskoczy ci podpowiedź, jak można to zbadać!

OTO TE PYTANIA:

1. JAK JE BOBBIT?

Przedstawiam pewnego wielkiego morskiego robaka zwanego bobbitem. Zamieszkuje dna ciepłych oceanów, zakopany prawie w całości w ziemi w pozycji pionowej. Z jego norki wystaje tylko kilka pierwszych segmentów oraz głowa z olbrzymimi szczękoczułkami, wyglądającymi jak potężne szczypce. Jeśli jakieś małe zwierzę przepływa nad nim, wyciąga się i błyskawicznie chwyta je szczypcami. A następnie wciąga zdobycz do podziemi. Tylko że – nikt jeszcze nie zaobserwował, w jaki sposób bobbit spożywa swoje upolowane ofiary. Twoim zadaniem jest to zbadać! A jeśli nie wiesz jak, kliknij na poniższy przycisk.

mewa śmieszka

2. KTO PIERWSZY?!

Przy tym opisie możesz zobaczyć zdjęcie charakterystycznej mewy, którą można bardzo często spotkać w Polsce na przykład nad Odrą we Wrocławiu. Bardzo łatwo ją rozpoznać po ciemnobrązowej głowie. Tyle że – śmieszka (czyli ta mewa) nie ma takiej głowy przez cały rok. W zimie jej głowa jest w większości biała, tylko jest nakrapiana lekko brązowymi plamkami. Dopiero na wiosnę samce i samice przybierają tą charakterystyczną szatę na głowie. Pytanie tylko – która płeć tego gatunku szybciej przybiera taki kolor głowy? To już sam musisz zbadać, bo ja tego nie wiem (tak jak wszyscy inni ludzie).

kazuar

3. Żywy dinozaur, czyli zagadkowy róg

Przedstawiam kazuara – ptaka, który jest chyba najbardziej zagadkowym ptakiem ze wszystkich. W zasadzie to jest to dinozaur, ponieważ ma mnóstwo cech, które go łączą z dinozaurami. Jest to fascynujące zwierzę. Zamieszkuje wilgotne lasy australijskie, gdzie można usłyszeć jego dudniący głos. Kazuary potrafią w obronie młodych zadać śmiertelny cios nogą. Mają niebieską głowę i są nielotami. Ale najbardziej zagadkowy jest ich róg. Jeszcze nikt nie dowiódł, do czego on służy. Bądź, co bądź róg pochodzi od dinozaurów. Może właśnie dzięki niemu kazuar potrafi wydawać owe dudniące dźwięki, podobnie jak na przykład roślinożerny dinozaur, parazaurolof (oczywiście wymarły), który miał również róg na głowie i był tak zbudowany, że prawdopodobnie mógł nim wydawać dźwięki. To jedna z najtrudniejszych zagadek biologicznych. Zobacz w pomocy, jak możesz ją rozwiązać.

palce pomarszczone pod wpływem wody (źródło: medclique.org)

4.Zmarszczki nieznanego pochodzenia…

Nad tym naukowcy główkują od wielu lat. Kiedy włożysz do wody na pół godziny palec, skóra na nim pomarszczy Ci się. Dlaczego? Nie wiadomo. To, co ludzie mogą wymyślić, jako wytłumaczenie, to tylko teoria. Istnieje mnóstwo teorii, które to tłumaczą. W zasadzie prawie wszystkie opierają się na ewolucji. Podobno nasi przodkowie tą zmarszczoną skórą mogli wyjmować rzeczy z dna strumienia, albo chwytać śliskie owoce. Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udokumentowali, że łatwiej podnieść coś takim palcem, niż palcem z gładką skórą. Badania pokazały także, że osoby z uszkodzonymi nerwami nie mają czegoś takiego. Sam wymyśliłem kilka teorii na ten temat. Według mnie prehistorycznym praludziom mogły takie zmarszczki się przydawać do chwytania ryb. Wymyśliłem też, że mogli się przytrzymywać kamieni porastających dno strumyka, aby móc iść pod prąd.

5. JAK POWSTAŁ ŚWIAT⁉

To zdecydowanie NAJBARDZIEJ niewyjaśniona kwestia. Istnieje mnóstwo teorii, których twórcy to próbują to wyjaśnić. Ludzie od zawsze zastanawiali się, jak powstał świat i tłumaczyli to sobie różnymi bogami itp. W katolicyzmie (jak prawdopodobnie we wszystkich innych religiach) mówi się, że świat stworzył Bóg.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. Jeżeli jest jeszcze jakaś ciekawa zagadka, na którą ludzie nie znają odpowiedzi, napisz o niej w komentarzu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “TOP 5 biologicznych pytań, na które naukowcy nie znają odpowiedzi”